EKUZEP HAKKINDA

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI, TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU
ENFEKSİYON KONTROL UZAKTAN EĞİTİM PROGRAMI (EKUZEP)T.C. Sağlık Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Enfeksiyon Kontrol Uzaktan Eğitim Programı'nda Enfeksiyon Kontrol Hekimliği Uzaktan Eğitim Programı ve Enfeksiyon Kontrol Hemşireliği Uzaktan Eğitim Programı yer almaktadır.

Eğitim programı içerisinde yer alan tüm dersler video sunumu formatında olup programa başlamadan önce sıkıntı yaşamamanız adına bilgisayar donanımınızın yeterli olduğundan emin olunuz.

Her ders sonunda yer alan geri bildirim formu ile o dersle ilgili görüşlerinizi iletebilirsiniz.

Her dersin bitirilmesi sonrasında ilgili dersin slaytlarını cihazlarınıza PDF formatında indirebilirsiniz.


ENFEKSİYON KONTROL HEKİMLİĞİ UZAKTAN EĞİTİM PROGRAMI

Enfeksiyon Kontrol Hekimliği Uzaktan Eğitim Programı’na bu alanda hizmet veren ve gönüllü olan tüm hekimler katılabilirler.

T.C. Sağlık Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Enfeksiyon Kontrol Hekimliği Uzaktan Eğitim Programı 20 eğiticinin sunduğu toplam 38 dersin yer aldığı 7 farklı eğitim modülünden oluşmaktadır.

www.ekuzep.org adresinden üye olarak eğitim programına katılabilirsiniz.

Üyelik başvurunuz sonrasında başvurunuzun onaylanması durumunda en geç 48 saat içerisinde mail adresinize gelecek parola bilgisi ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

Enfeksiyon kontrol hekimi sertifikası olanlar üyelik kaydı yaparak eğitim modüllerinden yararlanıp bilgilerini güncelleyebilirler.

Enfeksiyon Kontrol Hekimliği Uzaktan Eğitim Programı’na üyelik bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra derslere başlamadan önce karşınıza "Ön Test" sayfası çıkacak. "Ön Test" bir sınav değil, sadece sizin eğitim programına başlamadan önce kendinizi değerlendirmeniz için bir ölçümdür. "Ön Test"i tamamladıktan sonra Enfeksiyon Kontrol Uzaktan Eğitim Programı’nın ilk dersine otomatik olarak yönlendirileceksiniz. Enfeksiyon Kontrol Uzaktan Eğitim Programı’nın son dersini tamamladıktan sonra otomatik olarak "Son Test" sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfada "Ön Test"te sorulan soruların aynılarını yanıtlayarak eğitim programı başı ve sonu arasında verdiğiniz yanıtlarda bir fark olup olmadığını görebileceksiniz.

Eğitim programına katılan hekimler eğitim modüllerinin tümünü sırasıyla tamamlamakla yükümlüdürler.

Eğitime katılan hekimler T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından verilecek olan katılım belgelerini tüm modülleri tamamladıktan sonra sistem üzerinden anında indirebileceklerdir.

Enfeksiyon Kontrol Hekimliği Uzaktan Eğitim Programı’nın tamamlanması için zaman kısıtlaması yoktur.

NOT: T.C. Sağlık Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Enfeksiyon Kontrol Uzaktan Eğitim Programı ile ilgili detaylı bilgiler, sık sorulan sorular ve yanıtlarına www.ekuzep.org/destek sayfasından ulaşabilirsiniz.


ENFEKSİYON KONTROL HEMŞİRELİĞİ UZAKTAN EĞİTİM PROGRAMI

Enfeksiyon Kontrol Sertifikası Olan Hemşireler

Enfeksiyon Kontrol Hemşireliği Uzaktan Eğitim Programı açılmadan önce enfeksiyon kontrol hemşiresi sertifikası almaya hak kazananlar üyelik kaydı yaparak eğitim modüllerinden yararlanıp bilgilerini güncelleyebilirler.

Enfeksiyon Kontrol Hemşireliği Uzaktan Eğitim Programı açılmadan önce enfeksiyon kontrol hemşiresi sertifikası almaya hak kazanmış olmanıza rağmen üye olamıyorsanız bu durum T.C. Sağlık Bakanlığı kayıtlarında T.C. Kimlik Numaranızın bulunmamasından veya bilgilerinizin eksik olmasından kaynaklı olabilir. Bu durumda sertifika numaranız ile birlikte enfeksiyon@saglik.gov.tr mail adresine bilgilerinizin güncellenmesi için başvurunuz. Bilgilerinizi güncellendikten sonra üye olabilirsiniz.

Sertifikası olan hemşirelerin alacağı Enfeksiyon Kontrol Hemşireliği Uzaktan Eğitim Programı’nın tamamlanması için zaman kısıtlaması yoktur.


Enfeksiyon Kontrol Sertifikası Olmayan Hemşireler

Enfeksiyon kontrol hemşireliği sertifikasına sahip olmayan hemşirelerin başvuruları HSGM tarafından yapılacak duyurulara istinaden belirlenen tarihler arasında İl Sağlık Müdürlükleri’ne yapılacaktır. Eğitim standartlarına göre belirli sayıda hemşire HSGM tarafından eğitime kabul edilecektir. Eğitime üye olarak kabul edilen hemşireler HSGM tarafından bildirilecek tarihler arasında EKUZEP’e katılacaklardır. Eğitime kabul edilmeyen hemşireler EKUZEP’e kayıt yaptıramazlar.

Sertifikası olmayan hemşirelerin Enfeksiyon Kontrol Hemşireliği Uzaktan Eğitim Programı'nın tamamlaması için 15 iş günü süreleri vardır. Bu süre içerisinde programın tamamlanması zorunludur. Her konu sonundaki sorulara verilen yanıtların toplamı ile eğitim programı başarı puanı belirlenecektir. İlk kez sertifika alacak hemşirelerin programı tamamlamalarının akabinde eğitim programı başarı puanı 100 üzerinden 75 ve üzeri olanların eğitim merkezlerine yerleştirilmeleri yapılarak eğitimin ikinci basamağı olan uygulamalı eğitime geçişleri sağlanacaktır. Uygulamalı eğitim sonunda yapılacak merkezi sertifika sınavı sonunda başarılı olanlar sertifikalarını sistem üzerinden alabileceklerdir.

Her ders sonunda 4 soru yer almaktadır. Sorulara doğru yanıt vermeniz önemlidir. Eğitim programını başarı ile tamamlamak için tüm soruların en az %75 oranında doğru yanıtlanmış olması gereklidir. Her ders sonunda yer alan soruları yanıtladıktan sonra “Testi Bitir” butonunu tıklarsanız artık sorulara geri dönüp yanıtları değiştiremezsiniz. Bu aşamadan sonra başarı dereceniz hesaplanacaktır. Bu nedenle soruları okuduktan sonra yanıttan emin değilseniz, o aşamaya kadar olan kısmı kaydedip, geri dönüp o konuyu dikkatlice yeniden gözden geçiriniz.

Eğitim programında başarısız olursanız ya da eğitim programını belirlenen süre içerisinde tamamlayamazsanız eğitim programınızın yenilenmesi ile ilgili olarak enfeksiyon@saglik.gov.tr adresi aracılığıyla T.C. Sağlık Bakanlığı ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

NOT: T.C. Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Enfeksiyon Kontrol Uzaktan Eğitim Programı ile ilgili detaylı bilgiler, sık sorulan sorular ve yanıtlarına www.ekuzep.org/destek sayfasından ulaşabilirsiniz.


TEŞEKKÜR

Enfeksiyon Kontrol Uzaktan Eğitim Programı T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı’nca planlanmış olup katkı veren aşağıda isimleri bulunan hocalarımıza teşekkür ederiz.

Alpay AZAP
Aslıhan CANDEVİR ULU
Behice KURTARAN
Dilara İNAN
Emin Ediz TÜTÜNCÜ
Emine ALP MEŞE
Erdal AKALIN
Gül Ruhsar YILMAZ
Hasan TEZER
İrfan ŞENCAN
Kenan HIZEL
Nur BARAN AKSAKAL
Nurhayat SAYDAM BAYAZIT
Özlem AZAP
Rahmet GÜNER
Recep ÖZTÜRK
Seçil ÖZKAN
Şaban ESEN
Yeşim ÇETİNKAYA ŞARDAN
Yeşim TAŞOVA

Not: İsimler; isime göre alfabetik olarak sıralanmıştır.

T.C. Sağlık Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü